AdniJóga

Jól(l)enni

Génál Dóra, az AdniJóga jótékony jógaoktatója mesél arról, hogy számára mit jelent az egészséges étkezés

Október 10-én volt a Mentális egészség napja. Ennek kapcsán felmerült bennem, hogy mik azok a dolgok, amikkel segíthetek a mentális egészségem megőrzésében, vagy javításában. Ahogy talán neked is, nekem is eszembe jutottak a következők: friss levegőn töltött idő, sport, kikapcsolódás vagy „én idő”, olvasás, beszélgetés a szeretteimmel. És még egy, amit nem sorolunk automatikusan ebbe a csoportba, a táplálkozás. Ma még nem mindenkinek egyértelmű, hogy a táplálkozás és a mentális egészség között szoros kapcsolat van, azonban szerencsére már folynak ez irányú kutatások és egyre több információ érhető el a témában.

Én szeretek enni. Finomat és egészségeset. Szeretem megválogatni azt, hogy mit eszek, mivel úgy gondolom, a testem abból épül fel, amit megeszek, amit beviszek. A mentális egészség szervi kérdés is, tehát konkrétan táplálom az agyam az ételekkel. Ezen kívül ugye te is hallottad már azt, hogy ha rossz a kedved egyél valami finomat? Ez sem véletlen, ugyanis egy jó étel hangulatjavító hatású lehet. Hogy miért? Mert pozitívan hat az érzékszerveken keresztül: jó ránézni, gusztusos, szépek a színei, jó az illata. A finom illatok jól esnek, az íz pozitív érzéseket ébreszt bennem. Ezeken túl, ha tudatosan válogatjuk meg az összetevőket, ténylegesen táplálni fog az, amit megeszünk: a szervezetünknek fontos vitaminok, ásványi anyagok, fehérjék, szénhidrátok, zsírok, amikre az agyunknak ugyanúgy szüksége van, mint az izmainknak. Tehát egyszerre több oldalról is támogatom a mentális egészségemet azzal, hogy odafigyelek a táplálkozásomra.

Hogy némi kézzelfoghatóval is szolgáljak, íme pár tipp, hogy egy-egy nehéz időszakban, stresszesebb helyzetben, vagy úgy általánosan milyen ételekkel segítheted a szervezeted jobb működését, és hogyan űzheted el a rosszkedvet:

1) olajos magvak, omega-3 zsírsav: A bennük lévő EPA és DHA segítik az agyidegek megfelelő működését és az agy számára fontos kemikáliák termelődését. Emellett finomak és gyorsan energiához juttatják a testünket, ami jókedvre is derít.

2) gyümölcsök, zöldségek, teljesértékű gabonák, hüvelyesek. B-vitaminok: Hozzájárulnak a neurológiai folyamatokhoz. És illatosak, színesek, változatosak, édesek. Egy rosszkedvű napon is viditóak. Gondolj csak egy édes és  illatos sárgadinnyére vagy sütőtökre.

3) még egy szavazat a teljeskiőrlésű gabonákra és zöldségekre, mint megfelelő szénhidrátforrások: A szénhidrátokkal nincs semmi baj, ha okosan választunk. Sőt! Az idegrendszer megfelelő működéséhez nélkülözhetetlenek. Arra érdemes figyelni, hogy lassú felszívódású szénhidrátot válasszunk, így hosszan élvezhetjük jótékony hatását és a vércukor szintünk is normális marad.

4) hüvelyesek, magvak ismét, a megfelelő mennyiségű fehérjebevitel érdekében: A fehérjék olyan aminosavakat tartalmaznak, amik nem csak az izomépítésért felelősek. Az egyik aminosavból állítja elő szervezetünk a dopamint, aminek a hiánya felelős az agresszivitásért, a levertségért.

Nálad mi lesz a mai menü? Én reggelire zabkását eszem chia maggal, lenmaggal és almával, ebédre lencselevest répával és zöldséggel, valamint rakott zöldbabot (vegán változatot, azaz hús helyett egy réteg vöröslencsepörkölt kerül bele), vacsorára pedig Buddha tálat, amin főtt bab, paradicsom, uborka, sült krumpli, növényi sajt és humusz lesz. Mindegyik étel illatos, színes ízletes és tartalmas. Vigyázz te is magadra, gondoskodj az egészségedről a megfelelő táplálékok bevitelével.

Génál Dóra, jótékony jógaoktató